Jak skutecznie realizować swoje cele?

Jak skutecznie realizować swoje cele?

estee-janssens-551013-unsplashProkrastynacja, czyli inaczej chroniczne zwlekanie i odkładanie na wieczne później, to podobno nowa choroba cywilizacyjna. Dostrzegasz u siebie pierwsze objawy? 😉

Co z tego, że Twoje cele są super hiper SMART, jeśli nie podejmujesz żadnego działania, aby je zrealizować?

Nie odkładaj, zacznij pracować nad swoimi celami już dziś!

W dzisiejszym wpisie zdradzam mój patent na to, jak w końcu ruszyć z miejsca i skutecznie osiągać swoje cele 👍

Na początek wyjaśnijmy sobie jedną rzecz – nie jestem specjalistką od planowania, daleko mi też do eksperta w dziedzinie zarządzania czasem.

Często gęsto zdarza mi się odpuścić, zrezygnować, zawalić. Cierpię na chroniczny perfekcjonizm, który paradoksalnie zamiast przybliżać do celu, oddala mnie od niego. Ciągłe niezadowolenie z jakości mojej pracy i lęk przed porażką sprawiają, że wolę się wycofać, niż stawić czoła zadaniu.

Dlatego tym bardziej potrzebuję skutecznego patentu, który pomoże mi wytrwać i zagłuszy surowego wewnętrznego krytyka.


Zrobione jest lepsze od doskonałego.

OLA BUDZYŃSKA


patrick-perkins-350622-unsplashRozpisz cel na mniejsze działania

Kiedy masz już wyraźnie sprecyzowany cel, przyszła pora na opracowanie planu działania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyznaczać SMARTne, uszyte na miarę cele, zajrzyj do TEGO WPISU.

Złożony, długoterminowy cel na pierwszy rzut oka może się wydawać daleki i niewykonalny. Aby go oswoić, podziel go na części pierwsze. Rozbij duży cel na jak najwięcej drobnych, super prostych zadań do wykonania. Takich, które możesz zacząć realizować „od ręki”, bez zastanowienia, a które stopniowo i konsekwentnie przybliżą Cię do mety.

Tak rozpracowany główny cel automatycznie staje się bliższy i bardziej osiągalny.

Przykład:

Mój cel główny, wyznaczony w oparciu o metodę SMART:

W ciągu najbliższych 5 lat (do 31.12.2022 roku) zaoszczędzę 30 000 zł na wkład własny i zainwestuję w nieruchomość na wynajem, która przyniesie mi zysk na poziomie 6% rocznie.

Działania, które muszę podjąć, aby zrealizować ten cel:

 1. Założyć osobne, celowe konto oszczędnościowe, na które będę odkładać pieniądze na wkład własny.
 2. Ustawić zlecenie stałe, które na początku miesiąca będzie przelewać z mojego rachunku głównego 500 zł na celowe konto oszczędnościowe.
 3. Stworzyć dokładną kalkulację inwestycji.
 4. Zapisać się do biblioteki.
 5. Przeczytać książkę o tematyce inwestowania w nieruchomości.
 6. Zapisać się na newsletter agencji nieruchomości, aby mieć bieżący dostęp do informacji o ofertach.
 7. Zrobić listę punktów do przeanalizowania, pytań i wątpliwości.
 8. Odsłuchać podcasty Michała Szafrańskiego na temat inwestowania w nieruchomości.
 9. Umówić się na spotkanie z osobą, która z sukcesem inwestuje w nieruchomości i poprosić o wskazówki.
 10. Zrealizować kurs Magdaleny Chołuj „Plan wolności finansowej”.

mike-wilson-551919-unsplashWpisz zadania do kalendarza i… zacznij działać!

Gratulacje! Jeśli wykonałaś poprzedni punkt, to masz już gotową listę TO DO! 🙂 Teraz wystarczy TYLKO wcielić ją w życie 😛

Jak to zrobić skutecznie i bezboleśnie? Wpisz każde z zadań do kalendarza lub planera, w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego i… zacznij działać!

Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ale kiedy zaczniesz wykreślać ze swojej listy kolejne zrealizowane punkty, to nabierzesz rozpędu i nic Cię już nie powstrzyma przed osiągnięciem głównego celu 😉

Osobiście stosuję ten patent do wszystkich swoich celów, nie tylko tych finansowych.

Mój kalendarz w telefonie pełen jest drobnych przypominajek: „zadzwoń do…”, „umów się na..”, „idź do…”, itp. Takie pojedyncze, wyrwane z kontekstu zadania mogą się wydawać się bez znaczenia, ale patrząc z szerszej perspektywy, wszystkie one składają się łącznie w jedną spójną całość – MÓJ CEL.

Jeśli Twoim celem jest np. zmiana pracy, to na Twojej liście TO DO powinny znaleźć się między innymi działania takie jak: „zaktualizować CV”, „założyć profil na LinkedIn”, „zapisać się na newsletter na portalu kariery”, „codziennie aplikować na co najmniej jedną ofertę pracy”.

„Pozbyć się z domu wszystkich słodyczy”, „Zapisać się na siłownię”, „Umówić się do dietetyka”, „Założyć dzienniczek żywieniowy” – to z kolei będą Twoje pierwsze działania, jeśli chcesz schudnąć.

Świętuj sukcesy

Nagradzaj się za postępy. Po każdym kroku milowym spraw sobie małą przyjemność. Zasłużyłaś na nią!

Obejrzyj ciekawy film, zjedz coś pysznego, wybierz się na spacer – nagrodą może być cokolwiek, co Cię cieszy, a na co zazwyczaj nie masz czasu.

Wystrzegaj się tych błędów!

Uważaj na pułapki. Najczęstsze błędy popełniane podczas realizacji celów to przede wszystkim:

 • beznadziejnie wyznaczone cele – nierealne, zbyt ambitne, niekonkretne. Jeśli Twój cel posiada którąś z tych cech, to nawet nie zawracaj sobie głowy jego realizacją. O tym, jak mądrze wyznaczać sobie cele przeczytasz TUTAJ.
 • brak planu – goły cel bez planu działania to jedynie ulotne marzenie. Jak masz go osiągnąć, skoro nie wiesz, co, jak i kiedy masz robić?
 • brak systematyczności – jak sama nazwa wskazuje, droga do celu to pewien proces. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Na efekty swoich działań, w większości przypadków, będziesz musiała sporo poczekać. Konsekwencja, cierpliwość i wytrwałość to podstawa w drodze do celu.
 • brak elastyczności – życie bywa zaskakujące i lubi płatać figle. Musisz być przygotowana na nagłe zwroty akcji i być w stanie dostosować się do nowych okoliczności. Dobry plan działania uwzględnia różne scenariusze i jest dopasowany do rozwoju wydarzeń.

Nie bój się porażki

Jednym z najczęstszych powodów rezygnacji ze swoich celów jest presja na sukces i lęk przed porażką.

Przygotowałaś perfekcyjny plan – wiesz na czym stoisz, co chcesz osiągnąć i jak to zrobić. Super, papier przyjmie wszystko, ale życie nie jest już niestety takie idealne.

Droga do celu jest długa. Możesz być więcej niż pewna, że na trasie pojawią się problemy, przeszkody, zakręty. Ale nie zniechęcaj się!

Nawet, jeżeli nie zrealizujesz swojego celu w 100%, to i tak będziesz bliżej jego osiągnięcia niż na początku.

Powodzenia!💪💪💪

Masz swoje sprawdzone sposoby na skuteczną realizację celów? Podziel się z nami w komentarzu!


Jeśli ten wpis Ci się spodobał lub znalazłaś w nim pomocne i wartościowe wskazówki, będę Ci bardzo wdzięczna, jeśli wyrazisz to w komentarzu lub polubisz post na Facebooku.

A może znasz osoby, które również są zainteresowane podobną tematyką, lub którym ten artykuł może się przydać? Jeśli tak, to proszę podziel się nim w sieci, prześlij go dalej, udostępnij.

Dziękuję!!!

Chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami?

3 thoughts on “Jak skutecznie realizować swoje cele?

 1. Ja mam największy problem chyba w tym, żeby zebrać się w kupę i zacząć działać 🙂 Chociaż niedawno udało mi się nieco zmienić moje nawyki żywieniowe, z czego jestem bardzo zadowolony.

 2. Perfekcjonizm aż to bólu – choruję na to samo, ale jestem w trakcie leczenia 😉
  Ja również wolałam odpuścić jakieś zadanie i wycofać się, jeśli nie byłam pewna, że dam radę wykonać je na 100%. Teraz powoli uczę się że 80 – 90% efektu, to też efekt i nie zawsze muszę być naj!
  Bardzo mądry poradnik stworzyłaś. Kiedyś usłyszałam, że życia nie powinniśmy traktować jak maratonu, tylko podzielić go na krótkie sprinty, wtedy łatwiej realizuje się wszystkie cele.

Dodaj komentarz