Jak wyznaczać cele (nie tylko) finansowe? Przewodnik krok po kroku

Jak wyznaczać cele (nie tylko) finansowe? Przewodnik krok po kroku

melinda-pack-234448Wyznaczanie celów kojarzy nam się najczęściej z okresem noworocznym. Skłonieni refleksją nad przemijającym czasem, mamy silne pragnienie wprowadzenia większych lub mniejszych zmian w naszym życiu, nadania mu nowego kierunku.

Jeśli przegapiłaś styczeń i nie zdążyłaś wyznaczyć celów na 2018 rok, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość – każdy moment jest dobry, aby zmienić coś w swoim życiu! 🙂 Nie musisz czekać następnych 10 miesięcy do kolejnego Nowego Roku.

Nie odkładaj, zacznij pracować nad swoimi celami już dziś!

A może należysz do grona osób, które nie zaprzątają sobie głowy wyznaczaniem celów, nie wierzą w ich sprawczą moc i wolą żyć z dnia na dzień? W takim wypadku, koniecznie przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wyznaczać sobie cele i jak to mądrze zrobić.

Dlaczego warto wyznaczać cele?

Powód 1: Ukierunkowanie

Jeśli nie wiesz, w jakim kierunku zmierzasz, to niestety najprawdopodobniej dojdziesz donikąd 🙁

Bez określonych celów, działasz po omacku, stajesz się bierna i pasywnie czekasz na to, co przyniesie los. Odsuwasz od siebie odpowiedzialność, tracisz kontrolę nad swoim życiem, a jego stery przejmuje przypadek lub inni, którzy wykorzystają Cię do realizacji własnych celów, niekoniecznie zbieżnych z Twoimi.

Wyznaczając sobie cele, przyjmujesz postawę proaktywną, nadajesz swojemu życiu kierunek. Świadomie wpływasz na to, jak ono będzie wyglądało. To Ty decydujesz, czy będziesz bogata, szczęśliwa, czy spełnisz swoje marzenia.

Powód 2: Motywacja

W naszym życiu nieustannie pojawiają się różnego rodzaju przeszkody i zakręty. Działając bez konkretnego celu, prawdopodobnie szybko się nimi zniechęcisz i zrezygnujesz z wszelkich wysiłków.

Mając w pamięci swój cel, będziesz mieć więcej sił i motywacji, aby stawić czoła problemom i wytrwać na wyznaczonej ścieżce. Każdy krok zbliżający Cię do mety będzie motorem do dalszej pracy.

Powód 3: Większe szanse na sukces

Wiedząc, dokąd dążysz, jesteś znacznie bardziej skoncentrowana, przez co Twoje wysiłki są bardziej efektywne i skuteczne. Nie tracisz czasu i energii na bezsensowne działania, Twoje ruchy są przemyślane i celowe. Masz większą świadomość swoich wyborów i trafniej podejmujesz życiowe decyzje, dzięki czemu popełniasz mniej błędów, niż gdybyś działała przypadkowo.

Powód 4: Poczucie spełnienia

Realizacja celów daje poczucie satysfakcji i spełnienia. Stajesz się w swoich oczach bardziej wartościowa, rośnie Twoja pewność siebie i wiara we własne możliwości.


Brak planu jest planowaniem porażki.

BENJAMIN FRANKLIN


Rodzaje celów

Według metody 5 filarów opracowanej przez Briana Tracy’ego, aby osiągnąć życiową równowagę i szczęście, nasze cele powinniśmy wyznaczać równocześnie w pięciu obszarach:

 • Filar I: Pragnienia osobiste, np.:
  • Kurs fotografii
  • Podróż do Gruzji
  • Lot balonem
 • Filar II: Relacje, np.:
  • Częstsze telefony do Rodziców
  • Romantyczne randki z partnerem
  • Kontakt z dawno niewidzianą przyjaciółką
 • Filar III: Zdrowie, np.:
  • Ograniczenie słodyczy
  • Regularne ćwiczenia
  • Wizyta u kosmetyczki
 • Filar IV: Finanse, np.:
  • Spłata karty kredytowej
  • Regularne oszczędzanie
  • Prowadzenie budżetu domowego
 • Filar V: Kariera, np.:
  • Rozwój nowych kompetencji
  • Aktualizacja CV
  • Nauka języka obcego

W związku z tym, iż jest to blog o tematyce finansowej, w dzisiejszym wpisie skupię się głównie na filarze IV, czyli Finansach.

Poza tym, pieniądze są nieodłączną częścią wszystkich pozostałych obszarów. Podróż do Gruzji, wyjście do kina z partnerem, czy wizytę u kosmetyczki trzeba przecież jakoś sfinansować 😉

Cele możemy też rozpatrywać w kontekście czasu. Cele z terminem realizacji 1-2 lata zaliczymy do krótkoterminowych, a te wymagające 3 lat i więcej do długoterminowych.

Jak wyznaczać cele nie tylko finansowe? Przewodnik krok po kroku

Uprzedzam, że nie jestem ekspertem w dziedzinie wyznaczania celów. Przedstawiony poniżej proces oparty jest na moich własnych doświadczeniach i obserwacjach oraz radach zaczerpniętych od moich organizacyjnych guru: Oli Budzyńskiej, czyli Pani Swojego Czasu i Aliny Szklarskiej, autorki bloga Design Your Life.


UWAGA: Nie ma znaczenia, czy czytasz ten wpis w okolicach Nowego Roku, w poniedziałek, czy w dniu swoich urodzin. Nie musisz czekać do magicznej daty, każdy moment roku jest dobry na zmianę i pracę z Twoimi celami!


KROK 1: Rozlicz się z przeszłością

Zanim rozpoczniesz proces planowania i wyznaczania nowych celów, spójrz wstecz i podsumuj minione miesiące.

Znajdź swoją zeszłoroczną listę celów i zweryfikuj ją z rzeczywistością. Odznacz punkty, które udało Ci się zrealizować, wykreśl zdezaktualizowane, zachowaj te, nad którymi chcesz nadal pracować.

Taki „rachunek sumienia” pomoże Ci wyciągnąć wnioski ze swoich działań, wskazać sukcesy i zidentyfikować obszary do poprawy.


Jeśli interesuje Cię moje podsumowanie 2017 zajrzyj do TEGO wpisu.


Jeśli natomiast nigdy wcześniej nie sporządzałaś listy celów i nie masz punktu odniesienia, to spróbuj spojrzeć na swoją obecną sytuację życiową z perspektywy opisanych wyżej 5 filarów i oceń, w jakim miejscu znajdujesz się dzisiaj w każdym z tych obszarów.

Poniżej lista pytań, które mogą być pomocne w tym ćwiczeniu:

 • Jak wygląda dany obszar w moim życiu?
 • Co pozytywnego/negatywnego wydarzyło się ostatnio w każdym z wymiarów?
 • Co mi się podoba w poszczególnych filarach mojego życia? Z czego jestem zadowolona?
 • Co mi przeszkadza? Co chciałabym zmienić?

Krok 2: Stwórz luźną listę pomysłów i pragnień

Słyszałaś o Bucket List? Jest to lista 100 rzeczy do zrealizowania przed śmiercią. Spis mniejszych i większych marzeń, tych prostych i tych szalonych! Wszystko, co chciałabyś przeżyć, doświadczyć, osiągnąć, posiadać.

Weź kartkę i długopis, włącz nastrojową muzykę, usiądź wygodnie w fotelu i zatop się w marzenia! Zapisuj wszystkie pragnienia i pomysły, jakie podpowiada Ci głowa i serce. Nie ograniczaj się. Zwróć uwagę, aby na Twojej liście znalazły się marzenia ze wszystkich 5 filarów opisanych w poprzednim akapicie (Osobiste, Relacje, Zdrowie, Finanse, Kariera).

Potraktuj to ćwiczenie elastycznie, jako formę zabawy. Jeśli nie jesteś w stanie wymienić od razu 100 pomysłów, wcale nie musisz. Inspiracja przyjdzie w odpowiednim czasie. Pozwól swojej Bucket List jej zmieniać się razem z Tobą. Wykreślaj zrealizowane punkty, dopisuj nowe, edytuj przeterminowane. Baw się i przekuwaj marzenia w cele!


Prezent!

Dołącz do mojej Facebookowej grupy Szczęśliwa Finansowo i pobierz darmowy szablon Bucket List oraz inne prezenty i materiały przeznaczone jedynie dla Grupowiczek.


Jeśli potrzebujesz inspiracji, to zdradzę Ci, że na mojej Bucket List w filarze Finanse znalazły się następujące punkty:

 • Zbudowanie poduszki finansowej w wysokości rocznych dochodów.
 • Spłata kredytu hipotecznego.
 • Utrzymanie finansów pod większą kontrolą niż dotychczas.
 • Zwiększenie wiedzy finansowej.
 • Rozwój umiejętności inwestycyjnych.
 • Zbudowanie kapitału na inwestycje.
 • Zbudowanie kapitału na marzenia z pozostałych filarów.
 • Osiągnięcie wolności finansowej.

Krok 3: Ustal priorytety

Są rzeczy ważne i ważniejsze. Łapiąc kilka srok za ogon, prawdopodobnie nie schwytasz ani jednej.

Wybierz z listy kilka najbardziej priorytetowych dla Ciebie punktów. Nie przesadzaj z ilością, bo zwyczajnie zabraknie Ci sił i czasu, aby je wszystkie zrealizować i szybko dopadnie Cię frustracja. Na początek sugeruję maksymalnie 5, np. po jednym z każdego filaru.

Pamiętaj, że na zrealizowanie swojej Bucket List masz czas do końca życia, także nie musisz się spieszyć 😉

jeshoots-com-462287

Krok 4: Przekuj marzenia w cele posiłkując się metodą SMART

Słówko SMART oznacza z angielskiego bystry, sprytny i dokładnie takie mają być Twoje cele! 😉

Każda litera reprezentuje określoną właściwość, jaką ma posiadać Twój SMART cel:

S jak Sprecyzowany

Twój cel musi być precyzyjny, szczegółowo określony, niepozostawiający miejsca na żadne interpretacje ani niedomówienia. Musisz dokładnie wiedzieć, czego chcesz, żeby móc to osiągnąć.

M jak Mierzalny

Cel, który jest niemierzalny jest zarazem niemożliwy do zrealizowania, bo nie daje Ci żadnych obiektywnych kryteriów, na podstawie których mogłabyś stwierdzić, że cel został osiągnięty.

A jak Atrakcyjny

Wyznaczaj sobie cele, które będą dla Ciebie interesującym wyzwaniem i wniosą określoną, odczuwalną korzyść do Twojego życia. Realizacja nudnych, nieatrakcyjnych planów będzie szła opornie i prędzej czy później stanie się źródłem frustracji.

R jak Realistyczny

Mądry cel powinien być zarazem realistyczny, czyli możliwy do osiągnięcia, ale równocześnie ambitny, tak abyś nie spoczęła na laurach i odczuła satysfakcję z jego realizacji.

T jak Terminowy

Cel to nic innego jak marzenie z datą realizacji. Zazwyczaj wyznaczamy sobie cele w trybie rocznym lub miesięcznym, ale jeśli cel jest bardziej złożony, jego realizacja może zająć nawet kilka lat.

A teraz, posiłkując się metodą SMART, każdy z priorytetów wybranych w kroku 4-tym przekształć w konkretny, seksowny :P, istotny, osiągalny i osadzony w ramach czasowych cel i, co bardzo ważne, koniecznie go zapisz!

Pragnienie przelane na papier opuszcza strefę odległych marzeń i staje się namacalnym celem, który ma realne szanse na realizację.

Krok 5: Określ swoje motywacje

Przy każdym SMART celu zapisz swoje motywacje i pobudki do jego realizacji (od 3 do 5 powodów). Zastanów się, dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny, jaką Twoją tęsknotę zaspokaja, do jakiego większego celu Cię przybliża?

Może się bowiem zdarzyć, że wyznaczony do realizacji cel okaże się NIE TWÓJ. Może został Ci narzucony przez rodzinę, a może uległaś modzie lub presji otoczenia? Cel, którego nie czujesz, którego nie jesteś w stanie umotywować, powinnaś zdecydowanie odrzucić i zastąpić go celem bliskim Twojemu sercu.

andy-hall-516690

Praktyka

Ok, teorię już znamy. Teraz przyszedł czas na przykład z życia wzięty.

Posłużę się wybranym punktem z mojej prywatnej Bucket List, a mianowicie: „Osiągnięcie wolności finansowej”.

W oparciu o to marzenie, stosując metodę SMART zdefiniowałam następujący długoterminowy cel:

W ciągu najbliższych 5 lat (do 31.12.2022 roku) zaoszczędzę 30 000 zł na wkład własny i zainwestuję w nieruchomość na wynajem, która przyniesie mi zysk na poziomie 6% rocznie.

Następnie, cel długoterminowy rozbiłam na mniejszy, roczny:

W 2018 roku (do 31.12.2018) odłożę na konto oszczędnościowe 6 000 zł (500 zł miesięcznie) na poczet wkładu własnego pod mieszkanie na wynajem oraz przeczytam 2 książki o tematyce inwestowania w nieruchomości.

Na koniec, wypisałam moje motywacje do osiągnięcia tego celu:

 • Chcę budować dochód pasywny
 • Chcę bezpiecznie ulokować kapitał
 • Chcę zdywersyfikować źródła dochodów
 • Chcę osiągać zyski wyższe niż na lokacie
 • Chcę rozwijać swoje umiejętności inwestycyjne

W analogiczny sposób rozprawiłam się z moimi pozostałymi celami.

Planuj i działaj!

Mając mądrze wyznaczone cele, możemy przejść do kolejnego, najważniejszego etapu, czyli planowania i działania! Aczkolwiek ten temat zasługuje na osobny wpis, który pojawi się na blogu już niebawem.

A czy Ty wyznaczasz sobie regularnie cele? Jakie są Twoje priorytety na ten rok?

Masz jakieś sprawdzone metody na mądre definiowanie celów?


Jeśli ten wpis Ci się spodobał lub znalazłaś w nim pomocne i wartościowe wskazówki, będę Ci bardzo wdzięczna, jeśli wyrazisz to w komentarzu lub polubisz post na Facebooku.

A może znasz osoby, które również są zainteresowane podobną tematyką, lub którym ten artykuł może się przydać? Jeśli tak, to proszę podziel się nim w sieci, prześlij go dalej, udostępnij.

Dziękuję!!!

Chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami?

4 thoughts on “Jak wyznaczać cele (nie tylko) finansowe? Przewodnik krok po kroku

 1. Fantastyczny wpis. Bardzo konkretny i pomocny. Czytałam Twój blog jeszcze przed tą dłuższą przerwą i przyznaję, że teraz jest znacznue lepszy niż był kiedyś. Powodzenia☺

  1. Dziękuję Ci bardzo Małgorzata za te słowa! :* :* :*
   Takie komentarze motywują do jeszcze intensywniejszej pracy.
   Bardzo mi zależy, żeby treści publikowane na blogu niosły wartość dodaną, także bardzo miło mi słyszeć, że jakość wpisów się poprawiła 🙂

Dodaj komentarz