Budżetowe Święta – czy w ogóle są możliwe?

Budżetowe Święta – czy w ogóle są możliwe?

ben-white-178531Rodzina, tradycja, śnieg, magia i… szał zakupów – to są moje główne skojarzenia, kiedy myślę o Bożym Narodzeniu. I pewnie nie tylko moje.

Jak zorganizować Święta, aby były wyjątkowe, a zarazem nie zrujnowały domowych finansów? Czy w ogóle jest to możliwe?

O swoich sprawdzonych sposobach na klimatyczne, a równocześnie budżetowe Boże Narodzenie opowie dzisiaj mój szczególny gość.

Zapraszam!  

SideBar_AboutMeElwira, autorka bloga Jak Ona To Robi, w mistrzowskim stylu łączy rolę żony i matki z pracą zawodową. Z sukcesem godzi obowiązki domowe z zadaniami służbowymi i jakby tego było mało, znajduje jeszcze w tym wszystkim czas na blogowanie!

Elwira pisze o macierzyństwie, prowadzeniu domu, codzienności i… zaraża pozytywną energią 🙂

Ostatnio coraz częściej porusza tematy związane z pieniędzmi, oszczędzaniem, czy zarządzaniem domowym budżetem. Jakiś czas temu opublikowała  bardzo prywatny tekst, w którym opisała swoją osobistą finansową historię i drogę wychodzenia z długów. Bardzo mi tym artykułem zaimponowała.

Zapragnęłam lepiej ją poznać i w końcu odważyłam się wysłać jej zaproszenie do krótkiego wywiadu, które ku mojej ogromnej radości chętnie przyjęła 🙂

Wyszła nam z tego fajna, świąteczna rozmowa, w której Elwira dzieli się swoimi sprawdzonymi sposobami na klimatyczne, a zarazem budżetowe Święta Bożego Narodzenia 🙂

Boże Narodzenie oznacza wzmożone wydatki. Czy przygotowujesz się w jakiś sposób do Świąt również od strony finansowej?

W Święta można wydać naprawdę duuużo. Prezenty, jedzenie, a przecież jeszcze musisz jakoś wyglądać podczas kolacji –sukienka z ubiegłego roku już jest trochę za ciasna, więc koniecznie trzeba kupić nową. A, zapomniałam o ozdobach choinkowych i innych pierdółkach – patrzysz na nie i od razu chcesz mieć wszystkie, zapominając o tym, że wiele z nich to raczej niepotrzebne wydatki.

Moim sposobem na świąteczny budżet jest założenie subkonta „Święta2017”. Jeżeli macie konto bankowe, którego nie używacie, możecie przelać środki na nie i stamtąd czerpać fundusze podczas robienia zakupów (osobna karta). Przeznacz sobie jakąś kwotę, np. 1 000zł, na Święta i to ją rozdzielcie na podkategorie np. prezenty, jedzenie, ozdoby itd.

Oczywiście warto zaplanować to dużo wcześniej. Np. odkładając na subkonto określoną kwotę.

Ogromną część świątecznego budżetu pochłaniają prezenty. Jak poradzić sobie z tym wydatkiem, kiedy do obdarowania ma się dużą rodzinę? Masz jakieś sprawdzone sposoby na to, jak nie wydać na prezenty fortuny?

Zazwyczaj zakup prezentów planuję dużo wcześniej. Pomaga mi w tym lista, którą prowadzę od lat w swoim kalendarzu na komputerze. Robię listę osób z opisem zainteresowań i zastanawiam się ile chcę wydać na jedną osobę. Taki plan jest szczególnie istotny w dużych rodzinach gdzie łączny koszt może być znaczący.

Z reguły już w listopadzie rozpisuje siebie na kartce listę prezentów i ustalam z rodziną budżet na prezenty. Dlaczego tak wcześnie? Wolę w grudniu skupić się na atmosferze świąt, przygotowaniach a nie nad chodzeniem po sklepach.

Kolejną rzecz to ceny. W grudniu są o wiele wyższe. W dodatku czekanie w kolejce przy paczkomacie, stanie w długich kolejkach z dziećmi… Zdecydowanie nie stać mnie na ten luksus. Dlatego dużo wcześniej przeglądam na spokojnie ofertę sklepów internetowych, rozglądam się i porównuję ceny. To jest właśnie zaleta zakupów online – mogę spokojnie się zastanowić, porównać ceny i nie rozprasza mnie marketingowa świąteczna aura w galeriach handlowych. Zdecydowanie polecam zakupy online, szczególnie dla osób, które mają słabą wolę.

Przygotowanie tradycyjnej wigilijnej kolacji wiąże się z wysokimi kosztami, szczególnie teraz, kiedy ceny żywności poszły w górę. Jak sobie z tym radzisz?

Z racji tego, że święta spędzamy u rodziców koszty przygotowania Świąt, nie leżą tylko po mojej stronie. Każdy z członków rodziny robi listę. Planuję, jakie potrawy chcę podać na Wigilijny stół. Następnie robię listę potrzebnych składników i sprawdzam, które produkty mogę kupić dużo wcześniej (np. mąka, cukier).

Kolejna kategoria wydatków świątecznych, która potrafi wydrenować portfel to bożonarodzeniowe dekoracje i ozdoby. Wprawdzie mają one swój niepowtarzalny urok, ale ich ceny bywają przerażające. Czy można przystroić świątecznie dom nie wydając na to fortuny?

Nie wydaję dużo pieniędzy na dodatki, a jeżeli już chcę zaszaleć, to czekam na promocje. Przed Świętami i tuż po, ozdoby świąteczne są przecenione nawet do 70%.

Jednak nie lubię przepychu – światełka, świece, cięte kwiaty i choinka to są dekoracje, które królują w moim domu.

Oszczędzam na opakowaniach na prezenty. Unikam kupowania pudełek, torebek na prezenty. Są strasznie drogie – często kosztują nawet 4 zł albo i więcej. Przy mojej dużej rodzinie na opakowania wydałabym już ponad 40 złotych – za tyle można kupić składniki na makowca lub całkiem dobry prezent.

Tanim i efektownym sposobem jest kupienie celofanu do kwiatów (kupisz w każdej kwiaciarni) lub papieru do pakowania paczek pocztowych. Można również stworzyć w tani sposób ciekawy pomysł na zapakowanie prezentów dodając łodygi sosny. Wydatek jest znikomy (1zł), a efekt będzie zachwycający i unikalny. Tak zapakowany prezent naprawdę aż szkoda otworzyć.

Innym dobrym sposobem na ograniczenie budżetu jest zrobienie własnych dekoracji. Do słoika można wsypać piasek, włożyć świecę i udekorować koronką. Lub do słoika można włożyć lampki na choinkę. W internecie można znaleźć wiele inspiracji.

Ile w takim razie zamierzasz wydać w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia?

1500 zł. W tym jedzenie i prezenty.

To podobnie jak u nas 🙂 Tegoroczny budżet świąteczny Państwa Money to 1 600 zł, z czego 400 zł pochłonie paliwo, bo w Święta mamy do pokonania ok. 1 200 km. 


A Ty masz już zaplanowany swój świąteczny budżet? Co u Ciebie pochłonie najwięcej pieniędzy? Poddajesz się gorączce świątecznych zakupów, czy wydajesz z głową?

Jeśli ten wpis Ci się spodobał lub znalazłaś w nim pomocne i wartościowe wskazówki, będę Ci bardzo wdzięczna, jeśli wyrazisz to w komentarzu lub polubisz post na Facebooku.

A może znasz osoby, które również są zainteresowane podobną tematyką, lub którym ten artykuł może się przydać? Jeśli tak, to proszę podziel się nim w sieci, prześlij go dalej, udostępnij.

Dziękuję!!!

Chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami?

One thought on “Budżetowe Święta – czy w ogóle są możliwe?

  1. Nasze świąteczne ozdoby z roku na rok stają się pamiątkami, które przechowuję z pietyzmem. Kiedy przychodzi czas na ich odkurzenie, z lubością przypominam sobie kiedy i w jakich okolicznościach trafiły do nas. Niektórym, zapewne słusznie, te ozdoby wydają się kiczowate, ale dla mnie są źródlem przemiłych wspomnień i ocieplają atmosferę świąt

Dodaj komentarz