Ranking najlepszych produktów oszczędnościowych według czołowych blogerek finansowych

Ranking najlepszych produktów oszczędnościowych według czołowych blogerek finansowych

ranking produktów oszczędnościowychLokaty, fundusze, rachunki oszczędnościowe – który z nich wybrać? Który będzie najlepszy? Co polecają eksperci?

Po dzisiejszym wpisie, wszystko stanie się jasne 🙂

Zapraszam Cię na pierwszy w blogosferze kobiecy ranking produktów oszczędnościowych!

Przeczytaj i dowiedz się, jakie produkty oszczędnościowe rekomendują czołowe blogerki finansowe.

Poznaj bohaterki dzisiejszego zestawienia – finansowe ninja kobiecej blogosfery 🙂

Diana

Diana

Pieniądz jest kobietą

Blogerka z wieloletnim doświadczeniem w pracy w bankowości i finansach. Kobieta, która bierze własne życie oraz finanse w swoje ręce i wynosi je na wyższy poziom przedsiębiorczości.

Alicja

Alicja

Oszczędnicka

Zakochana w swojej korporacyjnej pracy żona i mama. Pod wpływem narzekań innych rodziców przekonujących, że dziecko kosztuje fortunę, założyła bloga, na którym pokazuje jak racjonalnie zarządzać domowym budżetem i nie zbankrutować, gdy rodzina się powiększy.

AniaAnia

Kobieta Inwestuje

Mama, żona, inwestorka, przedsiębiorczyni. Od lat z sukcesami aktywnie inwestuje na giełdzie. Założyła blog, aby dzielić się z innymi kobietami swoim inwestycyjnym doświadczeniem, sukcesami jak i porażkami.

Oszczędzanie na nieregularne, nieprzewidziane wydatki

Zepsuta pralka, awaria samochodu, bolący ząb – i 1/3 pensji z głowy :/ Zabezpieczeniem na wypadek takich pilnych, niefortunnych zdarzeń losowych jest fundusz awaryjny, o którym bardziej szczegółowo pisałam ostatnio TUTAJ.

Wszystkie Dziewczyny zgodnie przyznają, że po pierwsze warto jest taki fundusz stworzyć, a po drugie, że najlepszym miejscem dla tego typu oszczędności będzie konto oszczędnościowe (koniecznie osobne od bieżącego!).

Alicja:

Środki na wydatki nieregularne/ad-hoc powinny być łatwo dostępne i nie są to oszczędności na „dłuższą metę”. Dlatego korzystam tu tylko i wyłącznie z konta oszczędnościowego.

Diana:

W przypadku oszczędności na wydatki nieregularne mamy do czynienia z horyzontem krótkoterminowym, dlatego tutaj jestem zwolenniczką kont oszczędnościowych. Osobiście mam zbudowany cały system takich skarbonek. Można na nie wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie. Odsetki są naliczane od każdej kwoty, za każdy dzień – co daje możliwość ruchomego wykorzystywania oszczędności.

Ania:

Pieniądze na wydatki ad-hoc powinny być zawsze płynne, czyli zawsze „pod ręką”. Nie ma więc chyba jednego idealnego produktu, gdzie można by je odkładać. Może to być konto oszczędnościowe – i ja właśnie tak robię, a równie dobrze sprawdzi się zwykła koperta. Kiedy nagle zechcemy iść do teatru albo zepsuje nam się pralka to powinniśmy mieć natychmiastowy dostęp do tych środków.

Oszczędzanie na poduszkę finansową

Poduszka finansowa, to to, co tygryski lubią najbardziej i co każda kobieta mieć powinna 😉

W dużym skrócie – poduszka finansowa to taki Twój fundusz bezpieczeństwa, który pozwoli Ci utrzymać się przez co najmniej kilka miesięcy w sytuacji utraty całości lub części dotychczasowych dochodów (wypowiedzenie umowy o pracę, choroba, rozwód).

Tutaj Dziewczyny również są jednomyślne i dla poduszki finansowej rekomendują konto oszczędnościowe lub lokatę. Równocześnie stanowczo odradzają jakiekolwiek produkty obarczone ryzykiem.

Ania:

Pieniądze na tzw. poduszkę bezpieczeństwa powinny być odkładane w taki sposób, by zawsze można było mieć do nich łatwy dostęp. Warto jednak pamiętać, że oszczędności na poduszkę finansową to nie fundusz awaryjny i nie polecam korzystać z tych pieniędzy, gdy np. chcemy nagle wymienić w mieszkaniu meble.

Ważne, by na początku obliczyć, jak wysoki ma to być kapitał – średnio 6 miesięczne koszty – i regularnie odkładać określoną kwotę, która zbliża nas do osiągnięcia zamierzonego celu.

Myślę, że możemy spokojnie trzymać te oszczędności na koncie oszczędnościowym i jak dokładnie tak robię. Część może być też np. w obligacjach Skarbu Państwa czy w lokatach. Nie powinno się na pewno za takie pieniądze kupować akcji na giełdzie. Może się okazać, że w momencie, kiedy będziemy potrzebować tych środków, nie będzie się opłacało akcji sprzedać i możemy jeszcze stracić część pieniędzy.

Alicja:

Według mnie w oszczędzaniu na poduszkę finansową nie chodzi o pomnażanie swoich pieniędzy, ale o utrzymanie ich wartości. Poza tym muszą być dość łatwo dostępne, dlatego uważam, że najlepszym wyborem jest konto oszczędnościowe. Chociaż zdarza mi się też od czasu do czasu wrzucić część tych pieniędzy na lokatę. 

Diana:

Moim zdaniem oszczędności związane z poduszką finansową, najlepiej przechowuje się na lokatach. W ten sposób oszczędności są w miarę łatwo dostępne – lokatę w razie potrzeby można zlikwidować bez żadnego ryzyka. Pieniądze tak przechowywane są jednak na tyle trudno dostępne, że nie „kuszą”. Nie pojawia się ochota pożyczania sobie z tego zabezpieczenia. Fakt, że w tym momencie na lokatach nie zarabia się prawie wcale, ale akurat w przypadku poduszki, czyli typowych oszczędności na czarną godzinę, chodzi raczej o bezpieczeństwo i dostępność. Dla tego typu kapitału to akurat jedyne idealne miejsce.

Oszczędzanie na emeryturę

Wizja emerytury w wysokości 30% dotychczasowych dochodów jest, delikatnie mówiąc, mocno przygnębiająca 🙁 Dlatego warto zadbać o swoją przyszłość już dziś i zacząć regularnie odkładać na ten cel nawet drobne kwoty.

Diana:

Oszczędzanie na emeryturę wiąże się z długoterminowym horyzontem. Dobrze w tym czasie jest odkładać chociaż niewielkie kwoty, ale za to w miarę regularnie. Do tego celu idealnie nadaje się produkt IKZE oparty np. na funduszach. Dzięki niemu można obrać plan odpowiedni do swoich potrzeb. IKZE na dodatek pozwala na bieżąco korzystać z preferencji podatkowych. Wpłaty na IKZE można odliczać w rocznym zeznaniu podatkowym, dzięki czemu można otrzymywać większy zwrot podatku od fiskusa.

Ania:

Uważam, że oszczędzanie na emeryturę jest jednym z ważniejszych elementów naszego budżetu, bo już teraz wiadomo, jak niewielkie będą to świadczenia w przypadku np. mojego pokolenia. Im wcześniej zaczniemy – nawet od niewielkich kwot – tym większa pewność, że bez większego problemu uzbieramy odpowiedni kapitał.

Na emeryturę można regularnie odkładać na kontach IKE i IKZE, przy których osiągnięte zyski nie są objęte tzw. podatkiem Belki. Dodatkowo wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania. 

Jeśli chodzi o mój zakres zainteresowań, czyli giełdę to fajnym rozwiązaniem może być regularne dokupowanie stabilnych, dobrze rokujących spółek dywidendowych (możemy zarabiać i na wzrostach, i na dywidendzie). Ja dodatkowo inwestuję też w ETF-y na indeks DAX.

Dla niektórych fajnym rozwiązaniem będzie budowanie dochodu pasywnego i kapitału na przyszłość poprzez inwestowanie w mieszkania na wynajem. Jakąś – raczej niewielką – część kapitału można też ulokować w złocie fizycznym.

Alicja:

Jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę, to bardzo ważna jest dywersyfikacja. Ale gdybym miała podać tylko jeden produkt, to byłoby to IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można uzyskać znacznie większą stopę zwrotu, niż np. na lokacie, i wcale się nie trzeba pakować w bardzo ryzykowne programy. 

 

Znasz produkty polecane przez moich gości? Posiadasz któryś z nich? Jaka jest Twoja strategia oszczędnościową?


Jeśli ten wpis Ci się spodobał lub znalazłaś w nim pomocne i wartościowe wskazówki, będę Ci bardzo wdzięczna, jeśli wyrazisz to w komentarzu lub polubisz post na Facebooku.

A może znasz osoby, które również są zainteresowane podobną tematyką, lub którym ten artykuł może się przydać? Jeśli tak, to proszę podziel się nim w sieci, prześlij go dalej, udostępnij.

Dziękuję!!!

Chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami?

2 thoughts on “Ranking najlepszych produktów oszczędnościowych według czołowych blogerek finansowych

  1. Ja póki co wyłącznie konto oszczędnościowe, ponieważ przy obecnym oprocentowaniu lokat, nie za bardzo opłaca trzymać się na nich oszczędności. Do konta oszczędnościowego jest łatwiejszy dostęp i możliwość wpłacania w dowolnej chwili. A później.. fajnie byłoby te pieniążki zainwestować w jakaś nieruchomość i wcale nie koniecznie w Polsce.. może Hiszpania? 😉

    1. Pewnie że byłoby fajnie! 😉 Faktycznie przy obecnym oprocentowaniu lokat może być ciężko zrealizować Twój plan, ale trzymam mocno kciuki za sukces!

Dodaj komentarz