Finanse domowe krok po kroku – moja recenzja

Finanse domowe krok po kroku – moja recenzja

20170915_182553O finansach osobistych napisano już wiele, ale jeszcze nikt nie wymyślił czegoś tak genialnego! 🙂

„Finanse domowe krok po kroku. Praktyczny zeszyt ćwiczeń” autorstwa Alicji Zalewskiej-Choma, znanej w Internecie jako Oszczędnicka, nie jest kolejnym, typowym poradnikiem finansowym nafaszerowanym teorią i skomplikowaną terminologią.

Wręcz przeciwnie! To zbiór praktycznych, życiowych zadań, które nauczą Cię mądrze oszczędzać, organizować wydatki i świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi.

Zeszyt zawiera 52 ćwiczenia, czyli po jednym na każdy tydzień roku. Zadania ułożone są w spójną, logiczną całość i dotykają niemal każdej sfery codzienności. Począwszy od mądrych zakupów, planowania posiłków i porządkowania przestrzeni, a na rozwoju zawodowym i relacji z partnerem kończąc.

Bo przecież pieniądze to nieodłączny i stały element naszego życia!

20170915_182909

Moja recenzja

Sięgając po „Finanse domowe krok po kroku” obawiałam się, że hasło „praktyczny zeszyt ćwiczeń” zawarte w tytule okaże się trochę naciągane, każdy przecież lubi sobie trochę poteoretyzować 😉

Na szczęście byłam w błędzie!

Podręcznik autorstwa Alicji to praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka!

Jestem typem zadaniowca, najlepiej uczę się poprzez ćwiczenia, także forma zaproponowana przez Alicję jest dla mnie rewelacyjna! Same konkrety, żadnych zbędnych wywodów, prawdziwe mięsko 😉

Kolejnym, niekwestionowanym atutem tej książki jest fakt, iż została ona napisana przez jedną z nas – kobietę, żonę, matkę, która doskonale rozumie nasze rozterki i problemy. Wszystkie ćwiczenia opracowane zostały z myślą o nas – kobietach, a Alicja wcielając się w rolę przyjaciółki dopinguje nas w drodze do celu.

Mimo że uważam się za osobę ogarniętą finansowo, to muszę przyznać, że kilka ćwiczeń z listy mnie zaintrygowało.

Chociażby „Zadanie 20: Policz wartość swojej godziny”. Nigdy wcześniej nie robiłam takiej kalkulacji. Pracuję przecież na etacie, więc mam płacone w trybie miesięcznym, a nie godzinowym. Okazuje się jednak, że znajomość własnej stawki godzinowej przydaje się nie tylko podczas decyzji zakupowych, ale można ją odnieść również do innych aspektów życia.

Kolejne ćwiczenie, które mnie zaskoczyło to „Zadanie 29: Marka”. Uświadomiło mi ono, jak często w wyborach zakupowych, nawet tych najdrobniejszych, sugeruję się marką i stojącą za nią kampanią marketingową. Wcześniej nie zdawałam sobie z tego sprawy lub wypierałam ten fakt.

Z kolei „Zadanie 28: Targuj się” ośmieliło mnie do pytania o rabat i, o dziwo!, kilka razy udało mi się wynegocjować drobną zniżkę 🙂

20170915_183010

Do kogo skierowana jest książka?

Jeśli jesteś na bakier ze swoimi pieniędzmi i z lękiem spoglądasz na stan konta, ta pozycja jest właśnie dla Ciebie! Alicja krok po kroku, a raczej tydzień po tygodniu poprowadzi Cię „za rękę” i pokaże, jakie konkretne działania musisz podjąć lub jakie zmiany wdrożyć, aby uporządkować swoje finanse oraz osiągnąć bezpieczeństwo i spokój.

Z kolei osoby zaawansowane w temacie pieniędzy znajdą w niej nowe pomysły, inspiracje i motywację do wytrwania w trudnym procesie budowania niezależności finansowej.

Serdecznie polecam!

Kim jest Oszczędnicka?

Alicja Zalewska-Choma – zakochana w swojej korporacyjnej pracy żona i mama. Pod wpływem narzekań innych rodziców przekonujących, że dziecko kosztuje fortunę, założyła bloga oszczednicka.pl, gdzie pokazuje, jak racjonalnie zarządzać domowym budżetem i nie zbankrutować, gdy rodzina się powiększy.

Znasz Oszczędnicką? Czytałaś jej książkę? Zaglądasz na jej blog?

Bo ja regularnie 🙂


Jeśli ten wpis Ci się spodobał lub znalazłaś w nim pomocne i wartościowe wskazówki, będę Ci bardzo wdzięczna, jeśli wyrazisz to w komentarzu lub polubisz post na Facebooku.

A może znasz osoby, które również są zainteresowane podobną tematyką, lub którym ten artykuł może się przydać? Jeśli tak, to proszę podziel się nim w sieci, prześlij go dalej, udostępnij.

Dziękuję!!!

Chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami?


 

4 thoughts on “Finanse domowe krok po kroku – moja recenzja

  1. A ja nie miałam pojęcia, ze istnieje taka ksiazka 😊 Niby rady, które przedstawilas w poście znam i je wykorzystuje, ale chętnie zapoznam się z całą ksiazka.

    1. Dostałam dzisiaj info od Autorki, że niestety cały nakład został już wyprzedany 🙁 Ale podobno w listopadzie ma być wznowienie 🙂 Jak się dowiem czegoś więcej, to dam znać 🙂

Dodaj komentarz